Strona główna
/
Blog
/
Przydatne w kuchni - folie i papiery

Blog

 
Przydatne w kuchni - folie i papiery

Przydatne w kuchni - folie i papiery

Data publikacji: 22-08-2024

|

Data edycji: 28-08-2024

Każdy zajmujący się gotowaniem, choć okazjonalnie wie, że takie produkty jak papier do pieczenia, folia do żywności, folia aluminiowa czy wyroby z sylikonu są w kuchni wręcz wyposażeniem podstawowym i zawsze znajduje się w szufladzie z napisem: akcesoria kuchenne. Czemu tak się dzieje? To tak zwane tu i tam “przydasie”. I choć brzmi to z lekka humorystycznie, wymienione wcześnie artykuły przydadzą się w każdej kuchni. Tej profesjonalnej i tej domowej. 

 

Rozwój cywilizacji i postęp techniczny zmieniły współczesną kuchnię. I nie chodzi tu tylko o nowoczesne garnki, wielowarstwowe patelnie czy kuchenne roboty. Nawet te prawie niezauważalne akcesoria jak maty, papiery czy folie i zastąpiły liście bananowca, czy łopianu są obecne w każdej kuchni. Spójrzmy czego się spodziewać po tych współczesnych akcesoriach kuchennych.

Folia spożywcza 

To chyba najbardziej popularny produkt do pakowania żywności. Folia spożywcza to tworzywo sztuczne o nazwie polietylen. Jest to materiał bardzo uniwersalny, wytwarza się z niego nie tylko folię, ale także butelki, opakowania, rury czy sprzęt sportowy. Polietylen w formie folii spożywczej produkowany jest dwiema metodami. Każdy z procesów tworzy folię o innych własnościach. HDPE to folia wytrzymała, odporna na kwasy, ma mleczny kolor. Można ją dowolnie barwić. Oprócz folii z tego rodzaju polietylenu wytwarza się kanistry, zbiorniki na wodę, beczki, worki na odpady. LDPE to drugi rodzaj polietylenu. Ma on niższą gęstość, ale za to jest bardziej elastyczny. Jest bezbarwny, rozciągliwy, nie przepuszcza pary wodnej, za to przepuszcza aromaty i gazy. Brak koloru sprawia, że wykorzystywany jest do produkcji folii typowo spożywczych. Z LDPE produkuje się też worki na śmieci, miękkie butelki, folie termokurczliwe. 

Folie spożywcze mają wiele zalet. Chronią żywność przed wyschnięciem, utratą witamin, są elastyczne i łatwe w codziennym użytkowaniu. Niektóre rodzaje folii spożywczych są odporne na wysokie temperatury, dzięki czemu można w nich np. gotować. Minusem folii spożywczych jest to, że nie są biodegradowalne. Trzeba je utylizować. 

Papier do pieczenia

Papier do pieczenia wykonany jest z włókien celulozowych. Dzięki temu jest trwały i bezpieczny w kontakcie z żywnością. Papier do pieczenia dodatkowo jest pokrywany warstwą silikonu, co w kluczowy sposób eliminuje przywieranie potraw podczas pieczenia. Niektóre papiery powlekane są tylko z jednej strony. Jak wtedy układamy papier? Zawsze stroną z silikonem do góry, tak aby silikon miał kontakt z pieczoną potrawą. Korzyści używania papieru do pieczenia to praktyczność (foremki, brytfanny wyłożone papierem są czyste po pieczeniu) i zdrowie (zmniejszenie ilości używanego tłuszczu). Używając papieru do pieczenia, należy zwrócić uwagę na to, aby nie przekraczać temperatury pieczenia 220 ºC. Pomimo specjalnych zabiegów technologicznych jest to materiał, który w bardzo wysokiej temperaturze może się zapalić. Nie używajmy też arkuszy papieru do pieczenia do wielokrotnego użytku. Papier do pieczenia jest ekologiczny, poddaje się biodegradacji, można go kompostować.

Folia aluminiowa

To produkt, który powstał na początku XX wieku i stworzony jest z walcowanego aluminium. Nie przepuszcza wody, światła i powietrza. Idealnie nadaje się do pakowania żywności i jej przechowywania. Własności termiczne folii aluminiowej czynią z niej wspaniałe opakowanie i zabezpieczenie przed zbyt wysoką temperaturą podczas pieczenia i grillowania. Warto wiedzieć, że folia z aluminium ma dwie różne strony: błyszczącą i matową. Korzystając z folii aluminiowej, warto pamiętać o tych cechach, ponieważ mają one swoje przeznaczenie. Strona błyszcząca folii odbija ciepło, matowa je pochłania. Potrawy pieczone na stronie błyszczącej szybciej będą gotowe, ponieważ ciepło odbija się od błyszczącej powierzchni i wraca do potrawy. 

Pomimo że folia aluminiowa powstała ponad 100 lat temu i zadomowiła się w niejednej kuchni, używanie jej często budzi kontrowersje. Mówi się, że do przechowywania żywności nadaje się, to do obróbki żywności w wysokich temperaturach nie do końca. Zauważa się, że pod wpływem wysokich temperatur aluminium przedostaje się do jedzenia. Podobnie zachowuje się pod wpływem soków (kwasów) z owoców cytrusowych czy pomidorów. Poza tym folia aluminiowa nadaje się do recyklingu, pod warunkiem, że jest czysta. Niestety mało kto ją czyści, więc jest wyrzucana. Rozkład aluminium trwa 400 lat. Przez ten czas toksyny wydzielane przez folię zatruwają środowisko.

Powszechne użycie folii różnego rodzaju, pozornie ułatwia życie. Jednak, gdy się przyjrzeć, folie i papiery do pieczenia nie są tak zdrowe i użyteczne jakby się chciało.