Strona główna
/
Blog
/
Popularne diety w 2025 roku

Blog

 
Popularne diety w 2025 roku

Popularne diety w 2025 roku

Data publikacji: 08-04-2025

Podobnie jak w latach ubiegłych, temat zdrowego odżywiania, diet i stylu życia powraca w bieżącym roku. Główne trendy żywieniowe to zdrowie serca, wspomaganie organizmu. Niebagatelną rolę w wyborze diet ma ekologia i zrównoważony rozwój. Istotnym elementem popularnych diet w tym roku jest dopasowanie do indywidualnych potrzeb osób, które korzystają z diet.

Dieta śródziemnomorska

Od wielu już lat dieta śródziemnomorska przewodzi wszelakim rankingom i zestawieniom. Powód jest prosty. Jest stosunkowo prosta i łatwa realizacji, przynosząc wymierne korzyści. Jak sama nazwa tej diety mówi, jej elementy bazują na kuchniach krajów basenu Morza Śródziemnego, a dokładniej krajów położonych na południu Europy. Podstawą diety śródziemnomorskiej są przepisy bazujące na kuchni włoskiej, greckiej, hiszpańskiej. W kuchniach tych krajów królują warzywa, owoce, pełne ziarno, orzechy, oliwa, a potrawy serwowane są często na zastawie obiadowej. Ograniczone spożycie czerwonego mięsa i żywności przetworzonej. Badania dowodzą, że dieta śródziemnomorska jest niezwykle korzystna dla zdrowia. Wspomaga serce, obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, pomaga zwalczać otyłość. W Polsce 97% dietetyków poleca tę dietę swoim pacjentom. 

Duża popularność diety śródziemnomorskiej prowadzi czasem do jej „ulepszenia” przez osoby, które pragną szybszych efektów działania diety. Dochodzi wtedy do przekraczania norm i zaleceń, a w efekcie do niwelowania korzyści stosowania diety śródziemnomorskiej. Najczęstsze błędy to:

  • nadmierna ilość kalorii - zbyt duże spożycie oliwy, a także produktów węglowodanowych (np. owoce, pełnoziarniste makarony) doprowadzają do przekroczenia zalecanego bilansu energetycznego;
  • brak różnorodności produktów - wiele osób ogranicza się do zbyt małej grupy produktów, a przecież dieta śródziemnomorska wręcz zachęca do szukania nowych produktów w diecie, a nie tylko sztywnego trzymania się wytycznych;
  • zbyt mała ilość białka - czasami dieta jest nieprawidłowo zbilansowana, co może doprowadzić do niskiego spożycia białka;
  • jak w każdej diecie ważny jest także odpowiedni tryb życia, stosując dietę śródziemnomorską bez aktywności fizycznej czy kontaktów międzyludzkich w istotny sposób wpływamy na efektywność diety;
  • spożywanie produktów przetworzonych - producenci często swoje wyroby określają jako śródziemnomorskie, licząc na lepszą sprzedaż także osobom stosującym tę dietę.

Dieta DASH

Dieta ta polecana jest osobom walczącym z nadciśnieniem i problemami układu krążenia. W rankingach na rok 2025 zajmuje drugie miejsce. Dietę DASH jest łatwo wprowadzić w codziennym życiu. Opiera się ona na zwiększonym spożyciu błonnika, potasu, wapnia i magnezu. Jednocześnie ograniczając sól i tłuszcze nasycone (czerwone tłuste mięso, masło, pełnotłuste mleko, olej palmowy i kokosowy). Dietetycy podkreślają jej korzystny wpływ na kondycję organizmu i problemy kardiologiczne.

Fleksitarianizm i weganizm

W dietetyce od jakiegoś czasu odbywa się „rewolucja roślinna”. Diety oparte na roślinach zdobywają coraz większe grono zwolenników. Doceniany jest wpływ tego rodzaju diet na zdrowie człowieka, ale też na sprawy związane z uprawą roślin i ekologią. 

Fleksitarianizm to elastyczna dieta roślinna, dopuszczająca jednak okazjonalne spożycie mięsa, ryb czy owoców morza. Jej korzyści zdrowotne odczują na pewno osoby zmagające się z otyłością, cukrzycą oraz chorobami sercowo-naczyniowymi. 

Weganizm to dieta wykluczająca w 100% produkty pochodzenia zwierzęcego. Przestrzegając tej diety, nie wolno spożywać mięsa, nabiału, jaj, miodu, żelatyny. Przejście na weganizm, czasem przenosi się na sposób i styl życia. Osoby praktykujące zasady weganizmu eliminują ze swojego otoczenia także przedmioty, odzież, sprzęty, które mogą mieć pochodzenie odzwierzęce. Dieta wegańska oprócz owoców i warzyw wykorzystuje też produkty, które zastępują te niezgodne z wytycznymi. Są to:

  • mleko roślinne (sojowe, migdałowe, owsiane);
  • wegańskie sery i jogurty;
  • wegańskie burgery, szynki itp. tworzone z roślin.

Pozostałe diety

Kolejne miejsca zajmują diety wybierane przez mniejsze grono zainteresowanych. Należą do nich:

  • Dieta indeksu glikemicznego - oparta na tabelach indeksu glikemicznego, jej głównym zadaniem jest dbanie o prawidłowy poziom glukozy we krwi, poprzez wybór produktów o niskim indeksie glikemicznym;
  • Diety eliminacyjne (np. dieta keto, czy Whole30), które ograniczają dietę do kilku składników, cieszą się dużą popularnością, jednak są też przyczyną kontrowersji. Dietetycy zalecają ostrożność przy stosowaniu tego typu diet, a przed ich zastosowanie polecają konsultację ze specjalistą.