Strona główna
/
Blog
/
Orientalne przyprawy w polskiej kuchni

Blog

 
Orientalne przyprawy w polskiej kuchni

Orientalne przyprawy w polskiej kuchni

Data publikacji: 09-10-2024

|

Data edycji: 10-10-2024

Nasza kuchnia, ma swoje zasady, smaki i produkty, z których powstają dania, będące symbolem polskiej sztuki kulinarnej. Często, chcąc pokazać się gościom z innych krajów, promujemy polską kuchnię. Możemy być dumni z naszych potraw i produktów spożywczych. Wiele z nich znalazło uznanie na całym świecie. A gdyby tak, w polskich potrawach coś zmienić? Dodać choć jedną egzotyczną przyprawę, zmienić proporcje, spróbować znaleźć nowy smak? Takie kulinarne zabiegi łączące kuchnie z różnych stron świata nazwano kuchnią fusion.

Kuchnia fusion. Co to jest?

Słowo fusion w języku angielskim oznacza połączenie. I to jest idealna definicja gotowania w stylu fusion. Łączy różne style kulinarne tworząc nowe dania, często o niepowtarzalnych smakach i aromatach. W tym stylu przygotowywania potraw często stosowane są nowoczesne techniki gotowania np. sous-vide (wolne gotowanie, w temperaturze nie większej niż 100 ºC), czy dekonstrukcja (znana potrawa, podana w sposób nieoczywisty, jednocześnie zachowująca smak oryginału). Jednak najważniejszą zasadą w gotowaniu fusion jest brak zasad! Kucharz ma pełną dowolność! Jeśli tylko jest w stanie przełamać stare kulinarne nawyki, może tworzyć połączenia smaków, zapachów, kształtów, konsystencji w dowolny, smaczny sposób.

Przyprawy z różnych stron świata w kuchni polskiej

Wydaje się, że jesteśmy narodem przywiązanym do tradycyjnych smaków. Każda zmiana, odstępstwo od przepisu, który znamy, wydaje się świętokradztwem. Potrafimy toczyć spory, o to czy talerz pomidorowej z ryżem, czy z makaronem jest lepsza. Z drugiej strony, ciekawi jesteśmy smaków świata, innych składników, innego przygotowania potraw, innych przypraw. Może więc warto, spróbować orientalnych przypraw w polskich daniach? Może w ten sposób odnajdziemy nowe pomysły na doskonałe potrawy łączące polską tradycję z innymi kuchniami świata. 

Przyprawy pochodzące z Azji czy Ameryki Południowej, które są wykorzystywane w polskich daniach, nadają im delikatny, egzotyczny posmak, często interesujący efekt. Do najczęściej używanych przypraw orientalnych używanych w polskich daniach, należą:

  • Kurkuma - mielone kłącze rośliny ostryż długi, ma intensywnie pomarańczowy kolor, smak kwaśny, wspaniale barwi potrawy, jednocześnie nadając im “orientalny” posmak, kurkumy należy używać w małych ilościach, ponieważ jej nadmiar objawia się gorzkim smakiem potrawy. Składnik wielu mieszanek przyprawowych. Sprawdzi się w polskich zupach takich jak grochówka, flaki, kapuśniak, a także w bigosie;
  • Garam masala - indyjska mieszanka przypraw, podbija wyrazistość i korzenny smak, wzbogaca aromat potraw, znakomicie sprawdzi się w gulaszach i ziemniaczanych kiszkach;
  • Kmin rzymski - ziarna kminu są większe od kminku, mają inny cytrusowy, intensywny smak, prażone nadają potrawie posmaku orzechowego. Pasuje do sałatek, podkreślając ich świeży smak, jest doskonałym dodatkiem do mięsnych i warzywnych pierogów.
  • Chili - odmian tej papryczki jest wiele, już dawno zadomowiła się w naszych kuchniach, dlatego zapominamy, że to także przyprawa egzotyczna. W zależności od “mocy” danej odmiany będzie pasować do potraw wymagających podkreślenia smaku i nadania pikanterii. Doskonale sprawdzi się w pomidorowej, żurku i bigosie.
  • Imbir - kolejna roślina, która jest w polskiej kuchni dość dawno, choć najczęściej jako składnik dań azjatyckich. Spróbujmy jednak wykorzystać imbir w marynatach warzywnych (ogórki, grzyby) lub jako aromatyczna przyprawa do pierników i ciast.
  • Kolendra - w Polsce często traktowana jako zamiennik natki pietruszki. Jednak ma inny świeży, cytrusowy zapach, który będzie pasować do dań mięsnych (duszonych), a także jako dodatek łączący składniki sałatek owocowo-warzywnych.
  • Za’atar - mieszanka przypraw rodem z Bliskiego Wschodu, w jej składzie znajdziemy tymianek, sezam, oregano i inne zioła. Jako dodatek do zup wzbogaci ich smak, dodana do pieczonych warzyw uczyni z nich aromatyczną potrawę.
  • Sumak - przyprawa o purpurowym kolorze, nadaje potrawom nie tylko wyrazistej barwy, ale także wzbogaca smak potrawy odrobiną kwaskowatości. Idealny do bigosu i sałatek. Wspaniała przyprawa do grillowanych mięs. 
  • Anyż - smak tej przyprawy znamy chyba wszyscy, ale łączymy ją raczej z deserami. Warto zmierzyć się jednak z tą przyprawą w zupach opartych na bulionach i zupie rybnej. 

Przyprawy pochodzące z innych stron świata mogą być wyzwaniem dla osób gotujących klasyczne polskie dania. Można zadać pytanie, po co je dodawać do dań, które smakowały naszym przodkom. Odpowiedź jest prosta: aby odkrywać nowe obszary naszego kulinarnego świata, że nie jesteśmy zamknięci w jednej tradycji. Ktoś kiedyś wymyślił ananasa z pizzą. Jedni lubią, inni uważają za gastronomiczne szaleństwo. I o to chodzi!