Blog
Data publikacji: 01-11-2024
|Data edycji: 04-11-2024
Listopad niesie ze sobą kilka dni, które są ważne dla miłośników gotowania, zdrowego odżywiania czy dobrego spędzania czasu. W Polsce, znaczącym dniem jest oczywiście 11 listopada, kiedy świętujemy Narodowe Święto Niepodległości. W USA Święto Dziękczynienia. Co roku powstaje wiele artykułów na temat potraw z gęsiny podawanych w dniu Święta Niepodległości, rogali Świętego Marcina czy indyków na Thanksgiving. Dlatego też spojrzymy na inne święta związane z jedzeniem, które nie koniecznie są szeroko znane, ale mają własne grono sympatyków.
Światowy Dzień Wegan
Na świecie Dzień Wegan obchodzony jest 1 listopada, nawiązując do daty powstania Towarzystwa Wegańskiego w 1944 roku. W Polsce ze względu na święto Wszystkich Świętych, dzień ten przeniesiony został na 1 października i dołączył do Światowego Dnia Wegetarianizmu.
Za twórcę weganizmu uważa się Donalda Watsona, który sam określał się jako wegetarianin niejedzący produktów mlecznych. Sama nazwa została stworzona od angielskiej wersji słowa wegetarianin (vegetarian). Weganizm ma na celu propagowanie diety opartej na roślinach, wykluczone są: mięso, ryby, jaja, miód oraz produkty mleczne. Inną sferą działalności wegan jest szukanie i produkcja zdrowych, roślinnych zamienników produktów pochodzenia zwierzęcego. Towarzystwo Wegańskie od 1964 roku ma status organizacji charytatywnej i cały czas działa na całym świecie propagując idee weganizmu.
Dzień Potraw Naszych Przodków
2 listopada to Zaduszki. Wspominamy wszystkich, którzy odeszli. Nie trzeba być detektywem, aby Dzień Potraw Naszych Przodków połączyć z Zaduszkami. Pomyślmy w tym dniu o naszych antenatach także przez pryzmat kuchni. Uczcijmy ich pamięć ulubioną potrawą, ciastem czy deserem. Przypomnijmy sobie sposoby przyrządzania dań, „tajne” składniki ciast, kremów naszych przodków. W dawnych czasach modne i użyteczne były domowe nalewki tworzone z owoców, miodu, ziół. Powróćmy do tych wyrobów. Pamiętajmy, że nasze tradycje kulinarne to nasza historia i tożsamość.
Dzień Podsuszanych Wędlin
Dla smakoszy i koneserów dobrych kiełbas i wędzonek dzień 12 listopada powinien być zaznaczony w szczególny sposób. W tym dniu przypada bowiem Dzień Podsuszanych Wędlin. W Polsce taki typ wędlin jest znany od wieków. Takie nazwy jak krakowska sucha, myśliwska, jałowcowa czy tatrzańska znane są milionom Polaków. Podsuszanie wędlin ma na celu usunięcie nadmiaru wody z produktu. Dzięki temu procesowi wędliny nabierają intensywnego smaku, zapachu i koloru. Jednak przede wszystkim dłużej można je przechowywać. Każdy etap produkcji wędliny podsuszanej jest istotny dla późniejszego smaku i jakości wyrobu. Poszczególne etapy to:
- marynowanie - mięso w kawałkach moczone jest w marynacie z mieszanek przypraw i soli;
- wędzenie - szukajmy wędlin wędzonych dymem z drewna, wszelkie zamienniki smaku czy dymnego aromatu, w zależności od użytego gatunku drewna otrzymamy wędlinę o określonym smaku;
- suszenie i dojrzewanie - najdłuższa część produkcji, może trwać od kilku dni do nawet kilku miesięcy, w tym etapie powstaje docelowy smak i aromat wędliny.
Wienerbrödets dag
W szwedzkim kalendarzu kulinarnym pod datą 22 listopada znajdziemy Dzień Chleba Wiedeńskiego. Żeby nie było za łatwo, warto powiedzieć, że chleb wiedeński, przybył do Szwecji z… Danii i właściwie nie jest chlebem w naszym rozumieniu. Pierwsza wzmianka o takim cieście w Danii, pochodzi z roku 1840. Twórcami tego smacznego ciasta, byli austriaccy cukiernicy, którzy w II połowie XIX wieku dość licznie osiedlali się w stolicy Danii, Kopenhadze. To bardziej ciasto francuskie z drożdżami, mające według tradycyjnego przepisu 27 warstw. W Polsce i w większości krajów Europy znamy ten wypiek jako ciasto duńskie. W Skandynawii to Wienerbröd a na przykład w północnych Niemczech Kopenhagener. W większości przypadków jest bazą do tworzenia ciastek i słodkich przekąsek. Puszystość i chrupkość tego ciasta doskonale łączą się kremami, bitą śmietaną, konfiturami i owocami.
Listopadowe kalendarium kulinarne zawiera jeszcze wiele interesujących i ciekawych dni świątecznych. Oto kilka kolejnych:
- 1 listopada, Dzień Pańskiej Skórki, dotyczy cukierków zrobionych z karmelizowanego cukru, białek, skrobi i żelatyny;
- 2 listopada, Dzień Diabelskiego Jajka, jajko kurze, ugotowane na twardo, żółtko połączone z ostrymi sosami, często „diabelsko” ostrymi sosami;
- 9 listopada, Dzień Brytyjskiego Puddingu.
Pamiętajmy, że w większości te święta kulinarne mają charakter zabawowy i niezobowiązujący. W żaden sposób nie są wymierzone w uczucia religijne czy poglądy. Bawmy się zatem i szukajmy ciekawych świąt oraz oryginalnych receptur kulinarnych, które wyląduja na Waszych talerzach.