Strona główna
/
Blog
/
Wina naturalne. Co to jest?

Blog

 
Wina naturalne. Co to jest?

Wina naturalne. Co to jest?

Data publikacji: 30-10-2024

Wina naturalne zaczęły pojawiać się w sklepach stacjonarnych, internetowych, na eventach i spotkaniach, gdzie swoją produkcję przedstawiają winiarze. Trzeba powiedzieć, że zainteresowanie tym rodzajem wina rośnie. Czy to kwestia mody, czy rzeczywiście wina naturalne są jakościowo lepsze od win produkowanych w sposób tradycyjny? Głosy koneserów są różne. Najlepiej wyrobić sobie własne zdanie. Przedtem jednak dobrze byłoby się dowiedzieć, co to są wina naturalne.

Czym jest wino?

Każdy z nas mniej więcej wie, co to jest wino. Na spotkaniach towarzyskich, rocznicach, uroczystościach rodzinnych kieliszek wina jest obecny. W skrócie to napój alkoholowy, wytwarzany z winogron poddanych fermentacji. Cały proces produkcji wina nazywany jest winifikacją. To skomplikowana procedura, podzielona na etapy. Jakość otrzymanego trunku zależy od wielu czynników, między innymi od ilości słonecznych dni, opadów, jakości gleby, nachylenia stoków, szczepu winogron, technik stosowanych przez winiarzy.
Podstawowe etapy produkcji wina są następujące:

  • Zbiór winogron. To pierwszy etap w produkcji wina. Może być przeprowadzony maszynowo lub ręcznie. Ten drugi sposób jest przez producentów preferowany, ponieważ łatwiej o dokładniejszą selekcję owoców. Czas zbiorów jest ściśle określony. Winogrona powinny być odpowiednio dojrzałe i słodkie. 
  • Prasowanie (miażdżenie). Proces ten ma na celu uzyskanie moszczu, czyli rozdrobnionych winogron (z pestkami, skórkami, szypułkami). 
  • Maceracja. Ta część produkcji wina ma sprawić, aby cukier i inne wartościowe dla wina substancje przeniknęły do soku. Proces ten może trwać od kilku dni do kilku tygodni w zależności od gatunku wina. 
  • Tłoczenie. Ten etap produkcji ma za zadanie oddzielić sok, od skórek, pestek i innych pozostałościach po maceracji.
  • Fermentacja. Zasadniczy element procesu produkcji wina. W jej trakcie drożdże zamieniają cukry zawarte w soku na alkohol, CO2 oraz inne związki wpływające na smak wina. Wina czerwone fermentuje się ze skórkami owoców. 
  • Kupażowanie. Po fermentacji wina mogą być mieszane, aby uzyskać pożądany smak, kolor i aromat.
  • Dojrzewanie. Wina dojrzewają w beczkach lub stalowych zbiornikach od kilku miesięcy, aż do wielu lat. W trakcie tego procesu wino nabiera szlachetności, poprawia się ich smak i aromat. 
  • Butelkowanie. Przelewa się trunek do butelek, korkuje i etykietuje. 

Można powiedzieć, że aby powstało wino, poszczególne etapy muszą być zachowane. Jednak metody realizacji poszczególnych punktów nie muszą być takie same i nie są (np. filtracja w produkcji win naturalnych).

Wina naturalne

Producenci tych win, mawiają, że ich filozofią produkcji jest hasło: „Nic nie dodano, nic nie ujęto”. W praktyce sprowadza się do tego, że nie stosują oni takich dodatków jak siarka, barwniki czy aromaty. Winogrona zbierane są wyłącznie ręcznie, a fermentacja to proces naturalny, który zachodzi dzięki naturalnym drożdżom i bakteriom, znajdującymi się na winogronach. 

Cechy win naturalnych

W produkcji win naturalnych podstawowymi zasadami są:

  • Jak najmniejsza ingerencja w proces powstawania wina. Brak sztucznych dodatków, nie dodaje się środków regulujących kwasowość czy słodkość. Nie stosuje się mikroutleniania, koloryzowania, regulowania zawartości alkoholu, dodawania enzymów i bakterii malolaktycznych (zmieniają w procesie fermentacji ocet jabłkowy, na kwas mlekowy). 
  • Bogata różnorodność smaków. Dzięki odmiennej fermentacji, lokalnym odmianom winogron wina naturalne potrafią zaskoczyć niejednego konesera. 
  • Bez filtrowania. Brak tego punktu produkcji skutkuje tym, że wina naturalne są mętne, wewnątrz butelki tworzy się osad.
  • Zbiór ręczny.
  • Certyfikacja. Wina naturalne nie mają swojego wzorca produktowego jak np. wina tradycyjne. Przy produkcji z minimalną ingerencją człowieka, wszelkie normy, procenty, stopnie nie mają najmniejszego sensu. 
  • Autentyczność. Wina naturalne to wspaniałe trunki, w których możemy poznać charakter terroir (w winiarstwie, to pojęcie oznacza ziemię, region, a jednocześnie mówi o charakterze winnicy, jej tradycji). 
  • Smak. Czy powiedzieć, że każda butelka wina naturalnego jest inna, to przesada? Chyba nie. Nieprzewidywalność smaku, czasami dzikość aromatu to właśnie cechy, które przyciągają smakoszy. 

Wina naturalne to oferta dla wszystkich zainteresowanych zrównoważonym rozwojem i autentycznymi, naturalnymi produktami. Siłą win naturalnych jest ich wyjątkowość. Produkcja i filozofia produkcji są odmienne od winiarskich koncernów i dzięki temu dają produkt innego kalibru, nawiązujący do natury i tradycji winiarskich sprzed wieków.