Blog
Data publikacji: 09-01-2025
Czy napoje służą tylko do popicia dania? Może jednak mają szersze znaczenie? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie. W okresie karnawałowym często zasiadamy do stołu. Wśród dań na pewno trafią się zbyt suche, tłuste, pikantne czy niedoprawione. W wielu przypadkach podany napój może poprawić mankamenty potrawy. Dlatego warto poznać podstawowe zasady łączenia potraw z napojami.
Sztuka łączenia potraw
Cała wiedza na temat łączenia potraw zawiera się w angielskim terminie: pairing. Po polsku brzmiałoby to parowanie? W kontekście gastronomii czy gotowania termin ten jest już zarezerwowany dla innych czynności. Lepiej brzmi łączenie. W szerszym zakresie chodzi nie tylko dobór potraw do napojów, ale też składników dań między sobą. Nas w tym materiale interesują zależności pomiędzy potrawami a napojami.
Potrawy z napojami
Które czynniki należy brać pod uwagę, podając napoje do potraw? Ma to jakieś znaczenie? Może wystarczy podać co, kto lubi? Oczywiście na tak postawione pytanie, odpowiedź kończy temat. Jednak osoby, które chcą wiedzieć coś więcej o sztuce kulinarnej, być mistrzami obiadów czy wykwintnych kolacji choćby tylko we własnej kuchni z chęcią poznają kilka zasad. Na co zwrócić uwagę podczas komponowania menu składającego się z kilku dań, często o różnym charakterze? Jakie napoje? Gorące, zimne, gazowane, soki, z alkoholem czy bez? Trochę zmiennych jest.
Na co zwrócić uwagę?
- Kwasowość. Poziom kwasowości jest jednym z kluczowych czynników, które wpływają na doznania smakowe. Kwaśność odświeża podniebienie i wzmacnia smak potraw. Dlatego wytrawne wina musujące czy soki cytrusowe idealnie pasują do owoców morza, sałatek czy ciężko strawnych dań takich jak np. makaron z sosem śmietanowym.
- Harmonia smaków i zapachów. Warto dążyć do tworzenia takich zestawów dań i napojów, aby się uzupełniały. Ciężkie dania mięsne z gęstymi sosami dobrze się uzupełniają smakowo z pełnymi winami czerwonymi. Drób czy ryby łączą się bardzo dobrze z lekkimi winami białymi.
- Kontrasty smakowe. Pomimo preferowanych zasad harmonii i uzupełniania smaków, czasem warto wyjść poza ramy schematu. Eksperyment kulinarny jest przecież podstawą rozwoju gastronomii. Spróbujmy połączyć słodkie desery z wytrawnymi winami musującymi. Efekt zaskakujący i naprawdę godny uwagi.
- Temperatura. Tu zasada jest prosta. Chcąc wydobyć najlepsze smaki, ciepłe napoje podajemy do ciepłych dań, a zimnie do zimnych.
- Preferencje gości, tradycje regionu. Zasady są ważne, lecz nie mogą być najważniejsze. Szanujmy upodobania kulinarne gości i szanujmy tradycje regionu, w którym będziemy prezentować swoje umiejętności kulinarne.
- Sezonowość. Starajmy się dobierać składniki do potraw w zależności od pory roku. Niech na stole znajdą się także regionalne napoje, które mogą dać potrawie nowy interesujący smak i będą nawiązywać do tradycji regionu.
Jakie wina do potraw?
Wino i potrawy to obraz wręcz ikoniczny. Od wieków artyści na obrazach, rzeźbach czy grafikach łączyli butelki z winem i potrawami. Było to i jest odzwierciedlenie stylu życia i kultury kulinarnej. Wino jako dodatek do potraw to temat rzeka wymagający ogromnej wiedzy nie tylko winiarskiej, ale też gastronomicznej. Jest jednak kilka zasad, które ułatwiają dobór win do potraw.
- Wina białe. Idealnie pasują do białych mięs (np. drób), ryb, owoców morza.
- Wina czerwone. Doskonały dodatek do ciężkich dań z wołowiny, dziczyzny oraz potraw intensywnych w smaku.
- Wina różowe. Bardzo dobrze pasują do dań lekkich, przekąsek oraz sałatek.
- Wina musujące. Sprawdzają się doskonale jako aperitif, pasują także do dań, które podawane są natychmiast po przyrządzeniu, z bardzo świeżych składników.
- Wina słodkie i półsłodkie współgrają z deserami.
Czy piwo jest dobrym wyborem do dań?
Przez swój wyjątkowy smak i różnorodność odmian piwo jest doskonałym napojem do potraw ciężkich. Czyli takich jak mięsa duszone, gulasze, dania z wołowiny i dziczyzny. Dobierając piwo do tych dań, pamiętajmy, aby było to piwo o podobnej lub większej intensywności smaku. Do dań z gęstymi, aromatycznymi sosami i mocno doprawionymi mięsami nie bójmy się podać piw typu porter, stout czy doppelbock. Ich charakterystyka tylko wzbogaci smak potraw. Pamiętajmy także istnieniu kwasów alfa w piwie, które wspomagają trawienie.
Wino, piwo i inne napoje mogą być bardzo dobrym dodatkiem do dań. Odpowiednio dobrane uwypuklą oryginalny smak potraw i stworzą ich nową jakość. Łączenie potraw i napojów może podnieść przyjemność jedzenia, zmieniając często zwykły posiłek na talerzu w prawdziwą ucztę.