Blog
Data publikacji: 30-09-2021
Patelnia to podstawowe naczynie w kuchni. I chyba najbardziej uniwersalne. I nie chodzi tu tylko o różne modele patelni czy ich przeznaczenie, bo znamy patelnie do naleśników, grillowe, woki. Podstawowa patelnia może spełniać wszystkie wymagania kucharza i będzie najlepszym rozwiązaniem w domowej kuchni. Potrafi zastąpić garnek, rondel. Na patelni usmażymy, udusimy, a nawet ugotujemy. W handlu znajdziemy wiele rodzajów patelni, więc przyjrzyjmy się tym najważniejszym.
Świat patelni. Materiały
Patelnie można podzielić w dwojaki sposób. Ze względu na materiał, z którego powstały oraz ze względu na przeznaczenie. Patelnie wykonywane są najczęściej z aluminium, stali węglowej, żeliwa. Mogą być pokryte powłoką, która zapobiega przypaleniu smażonych potraw i umożliwia ograniczenie używanego tłuszczu. Takie powłoki to teflon oraz coraz popularniejsze powłoki ceramiczne.
Patelnie aluminiowe
Tańsze modele patelni aluminiowych produkowane są z wytłaczanych blach aluminiowych. Ich jakość nie jest najlepsza. Potrafią po kilkukrotnym użyciu odkształcić się, a w związku z tym potrawy smażą się nierównomiernie i często się przypalają. Wybierając patelnię aluminiową warto zainwestować w jakość. Patelnie aluminiowe odlewane, wewnątrz pokryte specjalistycznymi powłokami non-stick, a z zewnątrz sylikonowymi lakierami to inwestycja w przyszłość naszej kuchni i gwarancja zdrowego jedzenia.
Patelnie stalowe
Patelnie stalowe to naczynia wykonane ze stali węglowej. Oznaczana symbolem CS carbon steel, oznacza stal łatwą w obróbce, niezawodną i niskokosztową. Patelnie z tej stali perfekcyjnie przewodzą ciepło. Dzięki temu smażenie potraw daje bardzo dobre rezultaty. Chrupka skórka i soczysty środek na patelni stalowej to normalność. Aby cieszyć się długo z użytkowania patelni stalowej, należy o nią dbać i przestrzegać kilku zasad.
- przed pierwszym użyciem, stalową patelnię trzeba zahartować
- myj patelnię w gorącej wodzie używając niewielkiej ilości detergentu
- nie namaczaj patelni
- po umyciu wysusz patelnię, a następnie nasmaruj kilkoma kroplami oleju spożywczego
- czarne smugi widoczne na patelni węglowej po kilkukrotnym użyciu, oznaczają, że patelnia była dobrze zahartowana
- najlepsze efekty uzyskamy smażąc na dobrze rozgrzanej patelni (rozgrzewamy patelnię bez tłuszczu)
Patelnie żeliwne
Żeliwo to jeden z najstarszych materiałów używanych w kuchni. Dzięki doskonałemu przewodnictwu ciepła żeliwne naczynia przez długi czas dominowały w gastronomi. Dzisiaj lekko zapomniane. Możliwość uzyskania bardzo wysokiej temperatury, a także utrzymywanie temperatury potrawy po zdjęciu z kuchenki daje sporo nowych możliwości kulinarnych. Patelnie żeliwne mogą być pokryte powłokami, które ułatwiają smażenie i zmniejszają zużycie tłuszczu. Pomimo swoich zalet, trzeba wspomnieć, że żeliwne patelnie są bardzo wymagające pod względem czyszczenia i konserwacji. Naturalna powłoka żeliwna jest bardzo podatna na korozję. Nie powinno się zostawiać na niej jedzenia na później. Po dokładnym umyciu i osuszeniu obowiązkowo należy ją natłuścić. Przechowywane powinny być w suchych i przewiewnych miejscach.
Świat patelni. Przeznaczenie
Patelnie służą głównie do smażenia potraw. Mięso, ryby, warzywa, ciasta, jajka - wszystko gdzie potrzeba szybkiego użycia wysokiej temperatury z niewielką ilością tłuszczu. Patelnie służą ludzkości na całym świecie. To naczynie podstawowe w kuchniach azjatyckich, często wykorzystywane w kuchni zachodu.
Patelnia uniwersalna
Używana właściwie do wszystkiego. Na tej patelni usmażymy, zrobimy danie w sosie. Często z przykrywką, która daje nam większe pole do popisu w tworzeniu potraw. Przykrywka pomaga zwiększyć temperaturę przygotowywanej potrawy, spowodować, że para wodna wróci ponownie do potrawy. Patelnia uniwersalna ma dość wysokie brzegi, dzięki którym możemy używać więcej płynów lub tłuszczu chcąc smażyć we fryturze.
Patelnia grillowa
Ten rodzaj patelni wyróżnia się pofałdowanym dnem. Jest dostosowana do smażenia z minimalną ilością tłuszczu. Potrawy robione na patelni grillowej smakowo i wizualnie przypominają dania z rusztu.
Patelnia do naleśników
Bardzo płaska patelnia, z minimalnym brzegiem. Szybko się nagrzewa dzięki czemu smażone naleśniki szybko są gotowe do spożycia.
Wok
Patelnia nieodzowna w kuchni azjatyckiej. W kształcie misy z jedną lub dwoma rączkami. Pozwala na szybką obróbkę termiczną mięs, warzyw, makaronów.
Patelnie są naczyniami praktycznymi i bardzo popularnymi. Można powiedzieć, że stały się gastronomicznym symbolem Dzikiego Zachodu. Osadnicy, poszukiwacze złota, kowboje wszyscy mieli ze sobą patelnie, by zrobić potrawkę z mięsa i fasoli, czy usmażyć dziką kaczkę. We współczesnej kuchni, patelnia także jest nieodzowna.