Blog
Data publikacji: 28-04-2023
Przełom kwietnia i maja to czas, kiedy pragniemy pobyć na łonie natury. Przyglądać się powracającej z zimowego letargu przyrodzie. Słuchać śpiewu ptaków i chłonąć zapachy łąk i lasów. Majowe wyjazdy są często początkiem okresu wakacyjnego. Wybierając się na majówkę, dobrze jest się do niej przygotować. Nie dajmy ponieść się pokusie, aby jechać w nieznane całkowicie bez przygotowania. Wybrać się na wycieczkę, całkowicie bez planu, z maksymą na ustach: Jakoś to będzie, wydaje się bardzo atrakcyjna, ale nie zawsze się sprawdza.
Majówkowe podstawy
Jak w każdym planowaniu imprezy, spotkania, gdzie są ludzie i jedzenie, musimy określić ilość uczestników i charakter majówkowego wyjazdu. Można wyróżnić trzy rodzaje majówek:
- o charakterze krajoznawczym (chcemy zwiedzić lasy, parki, zabytki), z lekkimi przekąskami i głównym posiłkiem spożywanym w barze, restauracji;
- majówka stacjonarna, często połączona z biwakowaniem pod namiotem, jedzenie, napoje zapewniają sobie sami uczestnicy, aby nie szukać w wolne dni sklepu;
- wyjazd majówkowy łączący oba rodzaje - dłuższa podróż do ciekawych miejsc, zwiedzanie okolic interesujących historycznie i kulturowo, po trudach zwiedzania sycimy się własnym jedzeniem (konkretne dania, grill), obficie, kosz piknikowy będzie tutaj idealny.
Gdy te informacje są dla nas jasne, możemy przystąpić do planowania wyjazdu.
Ekwipunek na majówkę
Akcesoria
Wśród wielu akcesoriów i potraw nie powinno zabraknąć też naczyń i środków higieny. Spójrzmy zatem co powinno się znaleźć w naszych bagażnikach, sakwach i plecakach. Bo przecież na majówkę można wybrać się nie tylko samochodem. Równie ekscytujące przecież mogą być majówkowe wyprawy piesze czy rowerowe. Niezależnie od środka transportu, w czasie majówki przydadzą się nam:
- gumowany koc lub pled, na którym można usiąść nawet na wilgotnej trawie lub ziemi, izolacja zapewni nam zabezpieczenie przed zimnem i wilgocią;
- sztućce są niezbędne, najlepiej, gdy będą wykonane z plastyku lub materiałów organicznych (np. z bambusa) - takie sztućce są o wiele lżejsze, jednocześnie doskonale spełniając swoją rolę (waga ma znaczenie podczas majówek pieszych i rowerowych);
- nawilżane chusteczki i ręcznik papierowy - niezależnie od stopnia problemu, warto mieć pod ręką akcesoria, które pomogą coś zmyć, wyczyścić, zabezpieczyć;
- termos - zapewni nam ciepły napój lub zimną lemoniadę.
Jedzenie
Oprócz wrażeń z podróży kolejnym symbolem majówek jest jedzenie. Zawsze miło zrobić przerwę i przekąsić coś dobrego. Czasami wystarczy kanapka i jabłko, ale warto zastanowić się nad czymś więcej. W końcu wyprawa rozpoczynająca sezon letni, sezon urlopowy powinna wyróżnić się czymś więcej.
Idealnymi przekąskami i potrawami podczas wycieczki poza miasto będą wszystkie specjały, które możemy spożyć na zimno. Do tego, dobrze by było gdyby można je było zjeść w trudnych warunkach (np. na stojąco, gdy ochota zjedzenia będzie większa niż szukanie komfortowego miejsca). Te reguły spełniają wszelkiego rodzaju tarty, drożdżówki, paszteciki, naleśniki. Jeśli mamy duże sakwy czy bagażnik w grę wchodzą także sałatki warzywne (na majówce bardzo dobrze sprawdza się sałatka ziemniaczana), wędliny, pieczony drób na zimno, gotowane jajka oraz pomidory, ogórki czy słodka papryka.
Napoje na majówce są niezbędne. Sprawdzą się wszelkiego rodzaju domowe kompoty, cytrynady i soki owocowe. Na pewno przyda się także zwykła woda. Nie każdy lubi słodkie napoje. Nie polecamy na takie wyjazdy chmielowych napojów. Przecież podczas majówki, jesteśmy przez większość czasu w ruchu. Alkohol nie sprzyja aktywnym turystom.
Co w drogę?
W dobie aplikacji z mapami, czy serwisów turystycznych z wytyczonymi szlakami mimo wszystko warto mieć papierową mapę okolic gdzie się wybieramy. Może wydać się to staroświeckie, jednak klasyczne metody podróży są często jedynym sposobem. Oprócz papierowej mapy warto zabrać ładowarkę, latarkę z zapasem baterii, lekarstwa (na biegunkę, obniżające temperaturę, przeciwbólowe, plaster, opatrunek). Scyzoryk, najlepiej wielofunkcyjny. Lepiej się zabezpieczyć, choćby w minimalnym zakresie.
Jeśli tylko znajdziemy w sobie chęci, jedźmy na majowy wypoczynek. Warto uzupełnić braki energii, spowodowane zimą. Ładujmy nasze wewnętrzne akumulatory majowym słońcem w górach, nad morzem, w lasach i łąkach. Kontakt człowieka z naturą jest bardzo ważny. Większość z nas pracując w czterech ścianach odciętych jest od śpiewu ptaków, zapachu lasu i łąki po deszczu. Każdy ma takie potrzeby, choć może do końca sobie tego nie uświadamia. Dlatego ruszajmy na majówki.