Strona główna
/
Blog
/
Dieta na lato

Blog

 
Dieta na lato

Dieta na lato

Data publikacji: 19-06-2024

Jedzenie latem przywodzi na myśl owocową sałatkę. Spożywamy wtedy zdecydowanie więcej owoców i świeżych warzyw. Łatwiej dostępne są soczyste owoce takie jak arbuzy, melony, brzoskwinie, truskawki. Z powodu wyższych temperatur chętniej sięgamy po wyciskane soki i bazujące na nich napoje, kompoty, koktajle. A czy lato sprzyja odchudzaniu? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Co jeść latem?

Ktoś może powiedzieć, że niezależnie od pory roku nasze menu nie powinno się zmieniać. Jednak trudno zgodzić się z taką opinią. Żyjemy w strefie klimatu umiarkowanego, cztery pory roku są wyraźnie rozróżnione przez naturę. Ta sezonowość narzuca nam określone wzorce dietetyczne związane z dostępnością określonych produktów, kalorycznością potraw i ich wpływu na nasze zdrowie oraz samopoczucie.

Z reguły latem je się mniej. W codziennych jadłospisach królują dania lekkostrawne, z dużą ilością warzyw, owoców, produktów nieprzetworzonych. 

Wskazania dietetyczne na letnie dni

  • Nawadnianie organizmu. To punkt, który wydaje się zasadniczy. Lekarze zalecają picie około 2,5 litra wody dziennie, a w dni szczególnie upalne nawet do 4,5 litra wody. Pamiętajmy, że woda dostarczana do organizmu, nie tylko ma za zadanie nas nawodnić. Usuwa też z toksyny, przyczyniając się do poprawy zdrowia i kondycji człowieka. Podawane ilości wody są orientacyjne i zależą także od wieku, płci, aktywności fizycznej. A czy można przesadzić z ilością wypijanej wody? Można. Dotyczy to często osób chcących w sposób szybki stracić na wadze. Piją wtedy naprawdę duże ilości wody, mając nadzieję na szybki efekt. Niestety wypijanie 6 czy 10 litrów wody, prędzej doprowadzi do zaburzeń funkcjonowania organizmu, niż utraty wagi. Nadmierne ilości wody nie odchudzają.
  • Lekkie posiłki. Podstawą menu na lato powinny być sałatki owocowe, warzywne, zupy owocowe na bazie jogurtu, koktajle z owocami, warzywami. Latem przychylnym okiem spójrzmy też na ryby, białe mięso drobiowe, nabiał. To w zasadzie elementy diety śródziemnomorskiej, od lat stanowiącą wzór odpowiedniej diety, nie tylko na lato. 

 

  • Świeże owoce i warzywa. Dojrzewające latem warzywa i owoce to nie tylko wspaniały smak. Są one także nośnikiem wielu witamin i soli mineralnych, których ilość w organizmie maleje podczas upalnych, letnich dni (znikają razem z potem). Warzywa i owoce to także źródło drogocennego błonnika, którego w produktach wysoko przetworzonych jest bardzo mało. Zatem nie zapominajmy o ogórkach, pomidorach, arbuzach, sałatach, truskawkach i wszystkich innych owocach i warzywach zbieranych letnią porą.
  • Produkty z pełnego ziarna. Takie produkty jak pieczywo razowe, kasze, brązowy ryż, makarony z ciemnej mąki są mile widziane w diecie na lato. Mają mniejszą kaloryczność, są lekkostrawne. W istotny sposób mogą pomóc w pozbyciu się zbędnych kilogramów.

 

Może jednak sprawdzona dieta?

Oczywiście podane wcześnie zalecenia, są ogólnymi wskazówkami dla każdego, kto troszczy się o swój organizm. Dla amatorów przestrzegania harmonogramów, kontrolowania kalorii, kontrolowania swojej wagi idealnym rozwiązaniem są gotowe programy dietetyczne. Dieta śródziemnomorska to jeden z kierunków, którym można pójść. Ta dieta opisana jest pod każdym względem, tym bardziej że jest bardzo popularna. Ogólna zasada jest prosta: dużo owoców, warzyw, ryb, dobrego mięsa i najlepszej oliwy. 

Inną, od kilku lat zdobywającą coraz większą popularność jest dieta SIRT. Nazwa pochodzi od białek (sirtuin) znajdujących się w ludzkim organizmie, odpowiedzialnych za procesy starzenia się komórek. Rozgłos tej diecie nadała brytyjska wokalistka Adele, która podobno dzięki niej schudła 40 kilogramów. Główne zasady tej diety to 4-5 posiłków dziennie, z przerwami nie dłuższymi niż 1,5 godziny. Pełny cykl diety jest rozciągnięty w czasie i podzielony na etapy dość różniące się od siebie. Dieta zakłada spożywanie różnych składników w systemie tygodniowym razem z zielonymi koktajlami (koktajle sporządza się z zielonych warzyw liściastych np. jarmużu, szpinaku, selera). Koktajle łączy się z produktami, które mają aktywizować sirtuiny. Należą do nich między innymi: truskawki, rukola, pietruszka, orzechy włoskie, kakao i czarna kawa, daktyle, kurkuma, gryka, lubczyk, zielona herbata, gorzka czekolada, chili. Oczywiście w diecie SIRT dozwolone są wszystkie zdrowe, nieprzetworzone produkty (np. te, które znajdziemy w diecie śródziemnomorskiej). Dopełnieniem diety SIRT są dość intensywne ćwiczenia fizyczne. To jednak żadna nowina, bez ruchu zapomnijmy o odchudzaniu. 

Diety, które opisaliśmy, idealnie pasują na letnie miesiące. Dużo owoców i warzyw, zdrowe produkty i ruch wspaniale wpisują się w czas wakacji i urlopów.