Blog
Data publikacji: 02-12-2021
|Data edycji: 20-06-2024
W poprzedniej części opowieści o kawie opowiadaliśmy o właściwościach i rodzajach ziaren kawy. W tej części poznamy sposoby parzenia oraz najpopularniejsze napoje przyrządzane z kawy. Poznamy też jej inne zastosowanie.
Metody parzenia kawy
Najczęściej kojarzymy parzenie kawy z ekspresem ciśnieniowym lub przelewowym. Te popularne metody pozwalają na przygotowanie kawowego napoju o dobrej jakości, odpowiednim smaku i aromacie. Jak podkreślają bariści idealna kawa to napój przyrządzony z wyselekcjonowanych ziaren i co podkreślają, odpowiednio zmielona. Młynki do kawy powinny ścierać ziarna kawy, a nie rozcinać. Dlatego do mielenia kawy polecamy młynki żarnowe, a nie ostrzowe, które podczas pracy wytwarzają dużą ilość ciepła i kawowego pyłu. Wśród wielu metod możemy wyróżnić następujące metody parzenia kawy:
- w ekspresie przelewowym,
- w ekspresie ciśnieniowym
- w tygielku (po turecku)
- w kawiarce (po włosku)
- we french pressie
- w chemex
- w aeropressie
- w dripperze
Zasady powstawania kawy w tych urządzeniach możemy podzielić na dwie podstawowe metody. Zmielona kawa oddaje swój smak i aromat pod wpływem ciśnienia i temperatury (ekspres ciśnieniowy, french press, aeropress), lub pod wpływem gorącej wody dając aromatyczny napar (ekspres przelewowy, tygielek, kawiarka, chemex, dripper). Wśród smakoszy, ostatnio dużą popularność zdobywa kawa po wietnamsku. Kawę tą robimy w zaparzaczu Phin metodą przelewową.
Jaką kawę wybrać w kawiarni?
Globalne marki kawiarni czy cafeterie serwują podstawowy zestaw do kawy, wywodzący się z tradycji włoskiej. Bazą w tych napojach jest espresso. Warto wiedzieć, czego się spodziewać zamawiając konkretną kawę.
Espresso
Najpopularniejszy kawowy napój świata. Espresso powstaje w ekspresie ciśnieniowym. Podaje się je w małej filiżance (70 ml), napełnionej do połowy. Espresso pije się z cukrem lub bez można dodać wanilię, czekoladę, cynamon, kakao. Często obok filiżanki kawy dostaniemy szklaneczkę wody, która poprawia wrażenia smakowe.
Cappuccino
To espresso w połączeniu ze słodkim, spienionym mlekiem. Idealne mleko w cappuccino powinno mieć konsystencję jogurtu, a nie sztywnej piany. To napój, który powinien być słodki, jedwabisty, a jednocześnie mocno kawowy. Pojemność 150-180 ml.
Latte
To wspaniały kawowy deser. Połączenie espresso i spienionego mleka. Cafe latte oznacza w wolnym tłumaczeniu mleko z odrobiną kawy. Słodki, mleczny deser, gdzie odrobina kawy ma podkreślić smak mleka. Podawana w pojemności 200-300 ml.
Flat white
To podwójne espresso ze spienionym mlekiem. Mleko jest tu mniej spienione niż w cappuccino. W kawiarniach podawane w pojemności 150-180 ml.
Espresso macchiato
Ten rodzaj kawy to espresso z odrobiną spienionego mleka. Dodatek mleka przełamuje moc kawy, dodając odrobinę słodyczy. W rozmiarze 40-60 ml.
Lungo
Pojedyncze lub podwójne espresso z większą ilością wody. Pojemność 130-170 ml.
Americano
Espresso z wodą w proporcjach ½ na ½. Anegdota mówi, że americano to kawa, która powstała po lądowaniu wojsk amerykańskich we Włoszech, podczas II wojny światowej. Podobno oryginalne włoskie espresso było za mocne dla amerykańskich żołnierzy i rozcieńczali je wodą.
Oczywiście wymienione tu kawy, to tylko podstawowe rodzaje. W zależności od dodatków w postaci syropów smakowych, przypraw, zmiennych proporcji powstało wiele odmian napojów kawowych.
Dookoła kawy
Napary kawowe czyste, z dodatkiem mleka i cukru, na gorąco czy zimno, to najpowszechniejsze zastosowanie kawy. Trzeba jednak pamiętać, że kawa ma także inne zastosowanie. Słynne likiery kawowe, słodkie nalewki na bazie kawy, kremy, ciasta, przekąski, czekolada i cukierki. Popularne kawowe drinki z dodatkiem mocnych alkoholi.
Oprócz zastosowań spożywczych, kawę wykorzystujemy także w przemyśle kosmetycznym. Głównym składnikiem kawy wykorzystywanym w tej branży jest kofeina. Jej działanie jest dokładnie zbadane. Kawa jako kosmetyk wykorzystywana jest w wielu produktach m.in. jako:
- peelingi
- środki do kąpieli
- odżywki do włosów i szampony
- maski na twarz i ciało
Kofeina zawarta w kawie stymuluje spalanie tłuszczów i zapobiega odkładaniu się tłuszczu w komórkach. Jest idealna w zwalczaniu cellulitu i pomaga w odchudzaniu. Kosmetyki z kawą dbają o naszą skórę nadając jej elastyczności i poprawiają jej barwę.
Jak widzimy kawa jest rośliną bardzo uniwersalną. Jej picie należy do codziennych czynności, wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez “małej czarnej”. Często jest elementem spotkań i znaczących chwil. Z drugiej strony, jej wykorzystanie w kosmetyce pomaga zachować zdrowie i dobre samopoczucie. Dzięki niej dzień może być choć przez chwilę lepszy.
Przeczytaj również:
Świat kawy. Napój wszech czasów (cz. 1)