Blog
Data publikacji: 15-03-2022
Wojna na wschodzie sprawia, że przyglądamy się z życzliwością i ciekawością mieszkańcom Ukrainy. Historycznie mieliśmy wiele wspólnego z naszymi wschodnimi sąsiadami. Po I i II wojnie światowej zmiany granic, wchłonięcie Ukrainy przez ZSRR sprawiło, że dla Polaków sprawy ukraińskie stały się dość odległe. Obecnie z powodu działań wojennych, napływ ludności zza wschodniej granicy jest bardzo duży. I powraca zainteresowanie Ukraińcami. Przyjrzyjmy się im zatem przez pryzmat kuchni, która jest ciekawa i warta poznania.
Kuchnia wielu narodów
Dzięki swojemu położeniu, na Ukrainie poprzez wieki osiedlali się przedstawiciele wielu narodów. Oprócz rodowitych Ukraińców (czyli Rusów), byli tu także Polacy, Tatarzy, Rosjanie, Niemcy, Żydzi, Ormianie, Grecy, Rumunii i Węgrzy. Dzięki temu, kuchnia ukraińska zawiera w sobie elementy kuchni tych narodów. Należy także wspomnieć, że poszczególne regiony Ukrainy różnią się od siebie i podział ten zobaczymy także w kuchni. Na Krymie znajdziemy potrawy podobne do kuchni tatarskiej, żydowskiej czy rosyjskiej. Na Bukowinie, dominować będzie kuchnia rumuńska, a we Lwowie zjemy dania ormiańskie, żydowskie i polskie. Oczywiście sposób podania, przyprawienia i niektóre dodatki będą miały na pewno korzenie ukraińskie.
Ulubione potrawy Ukraińców
Ukraińskie specjały należą do kuchni opartych na daniach prostych, których bazą są owoce i warzywa, potrawy mączne, kasze, pieczywo, mleko oraz mięso i ryby.
Zupy
Mieszkańcy Ukrainy uwielbiają zupy. Najbardziej znany barszcz ukraiński ma podobno 39 odmian, z wersją na zimno włącznie. Do barszczu często podaje się pampuszki, czyli bułeczki z sosem z oliwy i czosnku. Wedle smakoszy, podobno najlepszy barszcz pochodzi z Kijowa, gdzie jest przygotowywany z dwudziestu składników. Inne zupy, tak zwane juszki, czyli zupy podprawiane zasmażkami także mają wielu amatorów (kapuśniak, grzybowa, ogórkowa). Inną zupą szczególnie ulubioną przez Ukraińców jest solanka, czyli zupa z kilku rodzajów mięsa, nerek, oliwy i cytryny. Bardzo popularna jest także rybna wersja tej zupy. Kapuśniak to także kanon ukraińskiej kuchni. Gotowany z kiszonej kapusty, na wywarze z wędzonego boczku lub żeberek. Podawany z pieczywem lub ziemniakami.
Przekąski
Do ulubionych przekąsek w kuchni ukraińskiej można zaliczyć sało, czyli soloną słoninę. Ten przysmak można dostać na każdym bazarze jada się go z czarnym chlebem. O dziwo, można dostać sało na słodko, polane czekoladą. Jako przekąski podaje się także kiszone owoce lub warzywa (na przykład kiszony arbuz - sylwestrowy przysmak).
Pierogi
Wareniki, czyli pierogi, uważane przez Ukraińców za potrawę narodową. Do najpopularniejszych należą z nadzieniem z twarogu, ziemniaków i cebuli, czyli znane u nas jako ruskie. Inne popularne nadzienia to kasza gryczana z wątróbką i fasolą oraz mięso.
Dania mięsne
Spożywane na ciepło i na zimno kapuśniaczki po zakarpacku. Bardzo dobre danie, coś jak nasze gołąbki tylko panierowane jak schabowy i smażone na tłuszczu. Żarke, gulasz z marchewką, groszkiem i ziemniakami. Gotowany w glinianym garnku i zapieczony pod ciastem chlebowym. Inne popularne dania mięsne to wieprzowina nadziewana zasmażaną kapustą kruczenyky (podobne do polskich zrazów) czy kotleciki po kijowsku.
Chleb, ciasta, desery, napoje
Ukraina znana jest z bardzo dobrej jakości chleba. Chyba najsłynniejszym jest korowaj. To rodzaj kołacza, który wypieka się z okazji ważnych uroczystości rodzinnych. Dekorowany i ozdabiany jest odpowiednimi do okazji wzorami. Na ukraińskich stołach nie brakuje też słodkich dań. Króluje sękacz, wyrabiany z ciasta biszkoptowego i pieczony nad otwartym ogniem. Znana w Polsce kutia oraz zapikanka czyli ukraiński sernik to desery jadane nie tylko od święta.
Tradycyjnym napojem ukraińskim jest kwas chlebowy. Czasami robiony w domach, dostępny właściwie jest w każdym sklepie w dużych butelkach. Orzeźwia i doskonale gasi pragnienie, jednocześnie obniża poziom cholesterolu i reguluje trawienie. Na Ukrainie pije się także dużo mleka i jego przetworów. Zsiadłe mleko, rjażenka (rodzaj jogurtu) oraz uzwar, czyli kompot z suszonych owoców to tylko niektóre z tradycyjnych ukraińskich napojów.
Oczywiście jak każda kuchnia narodowa, kuchnia ukraińska powstała w wyniku różnych czynników historycznych i geograficznych. Warto sięgać po tradycje kulinarne innych narodów, bo poprzez nie możemy poznać inne zwyczaje i podejście do życia. Spojrzeć oczami gości na współczesność i zobaczyć, że tak naprawdę nie różnią się od nas w żaden sposób.